Otázky a odpovědi k Fotovoltaice

Jaké jsou možnosti získání dotace na solární elektrárnu ?

Dotazy na možnosti dotací na solární systémy jsou velmi časté i díky medializaci. Dotace musíme rozlišovat na jednorázové a na dotace výkupních cen.

U jednorázových dotací musíme konstatovat, že v současné době jsou téměř nedosažitelné a patří minulosti. Existovaly tzv. Regionální dotace ty  poskytovaly jen některé města a to Plzeň (20 Kč na Wp výkonu solární elektrárny, systém o výkonu do 5 kWp) a Praha (4.000 Kč na m2 systému, max. 50 % doložených nákladů, nejvýše však 80 000 Kč).Žádná z těchto dotací již neplatí a patří minulosti. 

 

Dnes je jedinou dotací tzv. Zelený bonus. Žádná jiná podpora fotovoltaiky neexistuje. 

To, že nejsou jednorázové dotace dosažitelné však neznamená, že by se solární elektrárny nemohly ekonomicky vyplatit. Každý provozovatel solární elektrárny má státem garantovánu výkupní cenu každé vyrobené kWh. Výkupní ceny jsou stálé a jsou garantovány zákonem a vyhláškou. Dnes je doba garance pro systémy uvedené do provozu od 1.1. 2008 prodloužena na 20 let.

Jak velkou solární elektrárnu si mohu dát na střechu ?

Výkon fotovoltaického systému pro vlastní spotřebu a pro prodej do sítě se dimenzuje dle rozměrů střechy, možností Vašich financí a možností distribuční sítě. Pokud nebudou žádné větší překážky u těchto třech uvedených faktorů, můžete si dát na střechu solární elektrárnu o výkonu max 30kWp. Pro rodinné domy jsou však nejběžnější instalace o výkonech 5 až 10 kWp

Je lepší použít značkové dražší komponenty a panely nebo levnější typy ?

Je to o preferencích.  Pokud budete preferovat rychlou návratnost investice, zakoupíte si levnější v ČR třeba neznámou variantu je třeba si ale uvědomit že i u nás méně známá značka bude bezpečně fungovat po dobu garance, měřítkem pro pro kvalitu jsou certifikaty Evropské normy CE a německého institutu TUV. Pokud jste příznivcem značkových výrobků, sáhnete pro dražším provedení, pokud si prostudujete složení a funkci fotovoltaického panelu tak zjistíte že komponenty se nedají nijak ošidit - panel by prostě nefungoval (podívejte se na naše ilustrační video, jak se vyrábí fv panely v úvodní části našich stránek).  V tomto kontextu je potřeba si uvědomit, že budete mít systém minimálně 20let na střeše nebo na pozemku po dobu výhodné výkupní ceny. Většina výrobců garantuje životnost při min 80% výkonu 25let. Z tohoto hlediska je jedno jestli mate značkový nebo ,,méně známý výrobek,, záruky zde certifikáty hovoří jasně. Je třeba ale zdůraznit, že veškeré panely  jsou certifikované ve všech fázích výroby, takto certifikované panely jsou samozřejmě garantované zárukami výrobce. Každé typy panelů u nás prodávaných podstupují několik zátěžových testů. každý panel a komponent ve vaší FVE určený k dodávkám do sítě musí být certifikován TUV, CE, případně ISO normami. Greenczech.cz nabízí pouze prověřené špičkové panely a příslušenství k FVE s těmito certifikáty.

Uvažuji o instalaci solární elektrárny na svůj RD. Jaká je její životnost ?

Systém s certifikovanými a značkovými komponenty má obvykle výrobcem deklarovanou minimální životnost 25 let. Záruční doby na jednotlivé komponenty mohou být 5 až 10 let. Fotovoltaické panely však ročně ztrácejí účinnost o necelé 1%. Po 10 letech by ale jejich účinnost neměla klesnout pod 90% a po 20 letech pod 80%. Vlastní životnost elektrárny se počítá až na 30 let a možná o více.

Jaké jsou ukazatele kvality jednotlivých panelů?

 

Výkonová tolerance panely s +tolerancí
Produktová záruka výrobce 3-5 let
Výkonová záruka výrobce 10 let na 90 % min. výkonu
20 let na 80 % min. výkonu
Certifikáty min. CE, TUV

 

Jakou technologii panelů zvolit?

Polykrystalické panely nejvíce používané FV panely spolehlivost, výkonnost, cena to jsou jedoznačné předpoklady pro volbu panelu do Vaší FVE.

Monokrystalické panely mají větší odolnost proti přehřátí a následné ztrátě výkonu. Nevadí jim silná větrnost ani sněhová zátěž. Jejich účinnost se pohybuje od 13 % do 16 %.

Hybridní amorfní panely se vyznačují vyšším počátečním výkonem a velkým výnosem při vysokých teplotách. Investice do nich se rychleji vrátí.

Jak vypadá schématické zapojen Fotovoltaické elektrárny?

Zde zapojení FVE pro režim Přímého výkupu

 

Zde zapojení FVE pro režim Zelený bonus

 

 

 

Záznamy: 31 - 37 ze 37
<< 1 | 2

Jak připravit dům na instalaci FV systému?

Pokud plánujete instalaci sluneční elektrárny na jakýkoliv objekt (rodinný dům, výrobní hala, škola a pod.), měli bychom mít k dispozici dostatečně velkou, přibližně jižním směrem orientovanou a dostatečně staticky vyhovující střechu, případně fasádu. Pokud fasáda nebo střecha nesplňuje vhodnou orientaci (mezi jiho-východem a jiho-západem), můžeme za cenu snížených výnosů instalovat i na východní nebo západní směr (ztráta 10- 20% oproti jihu). Pokud máte strach ze statiky střechy, můžete s pomocí úprav navržených odborníkem tento problém vyřešit. Pokud je statika střechy nebo budovy v pořádku, tak by už Vás neměl potkat žádný další neřešitelný problém.  

 

Chcete elektrárnu

O vetším výkonu než 15kw..?

Kontaktujte nás